Vlada usvojila paket velikih mjera štednje

Bez autora
Nov 14 2012

Vlada RS utvrdila je prednacrt budžeta i ekonomske politike za 2013. godinu kojim su predviđene velike mjere štednje kroz smanjenja plata i primanja svih budžetskih korisnika, javne uprave, policije i prosvjete za deset odsto. Ekonomskom politikom planirano je ukidanje šest agencija, dva zavoda, sekretarijata za vjere, operativnog tima za traženje nestalih, "Skaj Srpske". Okvir budžeta veći je za 114 miliona u odnosu na 2012. godinu i iznosi milijardu i 945 miliona maraka. Poslije sjednice Vlade RS, na kojoj su usvojeni prednacrti ekonomske politike i budžeta Srpske za 2013. godinu, premijer RS Aleksandar Džombić je rekao da je budžetski okvir veći za 7,5 odsto nego u 2012. godini. Budžetski okvir povećan je zbog rasta rate ino-kredita, jer samo rata kredita prema MMF-u iznosi 120 miliona maraka, dok se oko 20 miliona maraka povećava rata unutrašnjeg duga.

Vlada usvojila paket velikih mjera štednjeVlada RS utvrdila je prednacrt budžeta i ekonomske politike za 2013. godinu kojim su predviđene velike mjere štednje kroz smanjenja plata i primanja svih budžetskih korisnika, javne uprave, policije i prosvjete za deset odsto.

Ekonomskom politikom planirano je ukidanje šest agencija, dva zavoda, sekretarijata za vjere, operativnog tima za traženje nestalih, "Skaj Srpske".

Mjere štednje

Okvir budžeta veći je za 114 miliona u odnosu na 2012. godinu i iznosi milijardu i 945 miliona maraka.

Poslije sjednice Vlade RS, na kojoj su usvojeni prednacrti ekonomske politike i budžeta Srpske za 2013. godinu, premijer RS Aleksandar Džombić je rekao da je budžetski okvir veći za 7,5 odsto nego u 2012. godini.

- Budžetski okvir povećan je zbog rasta rate ino-kredita, jer samo rata kredita prema MMF-u iznosi 120 miliona maraka, dok se oko 20 miliona maraka povećava rata unutrašnjeg duga - rekao je Džombić.

Dodao je da će uštede u idućoj godini iznositi 114 miliona KM.

- Preduzeli smo mjere štednje po svakom budžetskom korisniku, počev od kabineta predsjednika Vlade RS, predsjednika RS, Narodne skupštine i smanjivali po nekoliko miliona KM budžete - istakao je Džombić.

Rekao je da su grantovi smanjeni za 15 miliona KM, te naglasio da od 114 miliona KM ušteda koje su napravljene 56 miliona KM se odnosi na smanjenje plata u javnoj upravi.

- Sredstva su smanjivana tamo gdje je moguće, a preusmjerena tamo gdje su najpotrebnija. U godinama krize morali smo da izvršimo socijalnu preraspodjelu i da pomognemo socijalnim kategorijama da je prebrode - istakao je Džombić.

On je naglasio da je za projekat zapošljavanja u idućoj godini planirano deset miliona KM, dok je za socijalna zbrinjavanja planirano 13 miliona KM.

- Kada je u pitanju stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca, izdvojeno je pet miliona KM više nego u 2012. godini, odnosno deset miliona KM. Podsticaji za poljoprivredu iznosiće 60 miliona KM, dok je planirano još 28 miliona KM za izmirenje obaveza iz prethodnog perioda - istakao je Džombić.

On je naglasio da je za subvencije za izvoz planirano 20 miliona KM, a grant Fondu PIO 156 miliona KM.

- Za socijalno najugroženije kategorije planirano je 18 miliona KM, dok je za Fond zdravstvenog osiguranja planiran dodatni 21 milion KM - rekao je Džombić.

Dodao je da će se izvršiti preraspodjela sredstava između FZO RS i Fonda PIO, tako što će se povećati stope sa 18 odsto na 18,5 odsto za Fond PIO, a isto toliko smanjiti stopa za FZO RS, te smanjiti sa dva na jedan odsto stopa za zdravstveno osiguranje penzionera.

On je naglasio da će iduće godine smanjenjem broja agencija ostvariti uštede od dva miliona KM.

- U ekonomskoj politici stoji da se ukida šest agencija, dva zavoda i po jedan sekretarijat, tim i jedan servis. Republički sekretarijat za vjere i Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća ulaze u sastav ministarstva - rekao je Džombić.

On je naglasio da će u sastav ministarstva ući i Agencija za uzgoj i selekciju stočarstva, Agencija za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, kao i Agencija za šume.

- Agencije oblasnog riječnog sliva rijeke Save i Agencija oblasnog sliva Trebišnjice spojiće se u jednu, dok će se Operativni tim za traženje nestalih lica pripojiti Republičkom centru za istraživanje ratnih zločina - rekao je Džombić.

On je naglasio da se Aerodrom Trebinje pripaja Aerodromima RS, dok se preduzeće "Skaj Srpska" gasi, a Ugostiteljski servis RS iz Ministarstva trgovine se izdvaja u javno preduzeće.

- Jedan dio zaposlenih u agencijama koje se ukidaju preći će da radi u ministarstvima, dok će neki dobiti otkaz - rekao je Džombić.

Kada su u pitanju indirektni porezi u 2013. godini, Džombić je naglasio da se očekuje neznatan rast zbog negativnih procjena makroekonomskih pokazatelja.

- U 2013. godini predviđen je pad poreza na dobit, dok bi moglo doći do povećanja poreza na dohodak - istakao je Džombić.

On je naglasio da su prvi put u budžet uvršteni prihodi od prodaje vojne opreme.

- Postoji višak vojnog naoružanja koji pripada entitetima. Ovdje se krije ogroman potencijal sredstava za Srpsku od nekoliko stotina miliona KM - rekao je Džombić i dodao da bi se trebalo u 2013. godini krenuti u realizaciju sporazuma  o prodaji vojne opreme .

Džombić je naglasio da Srpska, pored ove opreme, ima vojnu opremu koja je u njenom vlasništvu, čijom će se prodajom ostvariti prihodi od 50 miliona KM.

Kada se radi o izvorima finansiranja, Džombić je rekao da na toj stavci imaju 363 miliona KM, od čega je novo zaduženje 90 miliona KM.

On je naglasio da su materijalni troškovi u 2013. godini povećani zbog jednokratnih troškova, odnosno zbog popisa stanovništva, koji će koštati 13 miliona KM.

Javna preduzeća

Džombić je rekao da su osnovni ciljevi Ekonomske politike očuvanje radnih mjesta, fiskalna stabilnost, socijalna održivost i pravičnija preraspodjela, pozitivan privredni rast, stabilnost javnih preduzeća, te evropske integracije i regionalna saradnja.

On je istakao da su u Ekonomsku politiku ugrađeni i ciljevi smanjenja negativnih posljedica ulaska Hrvatske u EU, kao i unapređenje poslovnog ambijenta s ciljem povećanja konkurentnosti privrede.

- Imamo prijetnju da će biti negativnih efekata, posebno kod proizvođača hrane, prije svega, proizvođača mlijeka i zato smo ovaj cilj posebno izdvojili. S ciljem unapređenja poslovnog ambijenta pokrenućemo realizaciju projekta koji predviđa registraciju preduzeća u roku od tri dana - kazao je Džombić.

On je istakao da je, koliko god neke mjere koje su stavljene u Ekonomsku politiku nisu popularne, neophodno da se one sprovedu.

- Mi nismo dobili mandat da budemo popularni, već da budemo odgovorni i da sprovedemo ono što je u interesu RS. Procjene za 2013. godinu nisu dobre. Sve prilike u Evropi utiču i na nas i traže oprez prilikom kreiranja Ekonomske politike i budžeta - kazao je Džombić.

On je istakao da je očuvanje radnih mjesta prioritet rada Vlade u idućoj godini.

- Za iduću godinu kreirali smo rast BDP-a od 0,8 odsto. Nažalost ovaj rast nije dovoljan da značajnije utiče na tržište rada i da značajnije smanji broj nezaposlenih, ali je ova procjena realna - naglasio je Džombić.

Istakao je da je Vlada odlučna da izvrši preraspodjelu prema socijalnim kategorijama i da održi stabilnost fondova.

- Naš cilj je da održimo vanbudžetske fondove i da stvorimo uslove za njihovu potpunu stabilnost - naglasio je Džombić i dodao da će se raditi na stvaranju uslova da bi se krajem sljedeće godine i u 2014. godini moglo razgovarati o eventualnom povećanju penzija.

Istakao je da će privredni rast biti ostvaren kroz investicije.

- Počela je izgradnja autoputa od Prnjavora prema Doboju, a zatvorena je finansijska konstrukcija za dio autoputa prema Prnjavoru. Sredstva ćemo dobiti početkom iduće godine. Raspisali smo tender za koridor 5C i krenućemo izgradnju mosta preko rijeke Save. To su investicije vrijedne nekoliko stotina miliona evra i sigurno će uticati na stabilizaciju prilika u građevinskom sektoru, ali i uopšte na privredna kretanja - naglasio je Džombić.

Dodao je da se u idućoj godini nastavljaju i investicije u elektroenergetskom sektoru, prije svega u Ugljeviku, Stanarima, Dabru, a cilj je i pokretanje izgradnje HE "Dubrovnik 2".

Rekao je da je za iduću godinu obezbijeđeno između 250 i 260 miliona KM za kreditne linije IRB-a kao pomoć privredi.

- Nema više nikakvog odgađanja za restrukturisanje javnih preduzeća, jer mi više nemamo vremena za to. Tu su "Šume RS", "@eljeznice" i "Pošte". U idućoj godini veoma rigorozno moramo pristupiti restrukturisanju javnih preduzeća, jer je to preduslov za funkcionisanje privrede - naglasio je Džombić.

Dodao je da je potrebno naći program za zbrinjavanje viška zaposlenih u javnim preduzećima.

Prema njegovim riječima ekonomska politika i nacrt buyeta su usaglašeni sa stanjem u Srpskoj i procjenama za 2013. godinu i to je dokument koji garantuje fiskalnu i socijalnu stabilnost u idućoj godini.

- Savez sindikata Republike Srpske neće dati "zeleno svjetlo" bilo kakvoj ekonomskoj politici i buyetu Srpske za 2013. godinu koji imaju za cilj smanjenje stečenih radničkih i sindikalnih prava - rekla je juče predsjednik Saveza Ranka Mišić tokom sastanka sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Putevi

Vlada RS usvojila je juče odluku o izmjenama i dopunama Odluke o prihvatanju zaduženja prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj po Projektu regionalnog razvoja puteva u BiH. Iznos odobrenog kredita za RS je 31.407.900 evra, a sredstva su namijenjena za finansiranje dijela autoputa Banjaluka - Gradiška i izradu projektne dokumentacije za put Banjaluka -  Doboj.

Ugovor o zajmu između BiH i Evropske banke za obnovu i razvoj na iznos od 70.000.000 evra zaključen je 3. decembra 2004. godine. Ugovor o podršci zajmu zaključen je 1. decembra 2004. godine između Evropske banke za obnovu i razvoj i Republike Srpske.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik